Prof. Škrha - když se snoubí vášeň pro diabetologii a drahé kameny

Pro širokou lékařskou veřejnost je prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA, znám jako mimořádná osobnost české diabetologie. Místo výčtu jeho různých profesních funkcí, vědecko-výzkumných aktivit, pedagogické činnosti a seznamu odborných sdělení, článků a publikací nebo různých ocenění jsme J. Škrhu požádali, zda by čtenářům Dianews.cz naopak poodhalil kousek ze svého soukromí. Zajímalo nás například, zda se mu doma daří oddělovat pracovní povinnosti od mimopracovních, když i jeho dva synové si vybrali stejný obor. Jak probíhá soužití tří diabetologů v jedné rodině, zejména když se synem Janem pracují na jedné klinice?

Lidé, kteří znají J. Škrhu blíže, potvrdí, že je to nejen velmi pracovitý člověk, ale vskutku renesanční osobnost s mnoha zájmy a koníčky, mezi nimiž vyniká zejména jeden, kterému se věnuje již více než půlstoletí.

J. Škrha je totiž vášnivým mineralogem. Prozradil nám mimo jiné, kde se v Praze daly v minulosti nalézt krystalky záhněd, drahého kamene, který je vyhledáván pro svou tmavě hnědou barvu. Pokud Vás zajímá, jak vypadá část sbírky J. Škrhy, například minerály, které si přivezl z expedice po Maroku, nebo zda tuto jeho vášeň zdědili i jeho synové, podívejte se na krátký videomedailonek. (Vyrobeno pro Czech Health Interactive a projekt Dianews.cz)