Rolnička 2006 (ukázka)


režie, kamera: Marek Tichý
střih: Tereza Ploczek
mix zvuku: Vladimír Chrastil
zvuk: Vladimír Chrastil, Lukáš Martina
hudba: Sonoton Music Library
technická spolupráce: Oldřich Straka
účinkující: Zdeněk Šorm, Lucka Hastrmanová, Olga Kutilová, Vlasta Panský a děti z Rolničky
© Marek Tichý 2006

Středisko Rolnička, církevní právnická osoba, je typem neziskové organizace, která nabízí zejména sociální služby dětem a dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od tří let z táborského regionu. Jednotlivé služby individuálně přizpůsobujeme potřebám klientům. Chceme, aby je služby provázely ve všech etapách jejich života, aby mohli v dětství i dospělosti s nezbytnou asistencí žít v sepětí se svou rodinou, přáteli, známými i širší komunitou, kde se cítí doma.

Rolnička podporuje integraci, tedy přirozené a nenásilné začlenění lidí s postižením do života většinové společnosti. V Rolničce zároveň věříme, že k úspěšné integraci je třeba těmto lidem poskytnout potřebnou míru podpory, a to ve všech směrech.

Jako jedno ze středisek Diakonie Českobratrské církve evangelické s vlastní právní subjektivitou byla Rolnička založena na podzim roku 1993 skupinou rodičů a členů sboru ČCE. Činnost byla zahájena v lednu 1994 otevřením denního centra pro 12 dětí s postižením ze Soběslavi. V průběhu let se rozšiřovala nabídka služeb i počet klientů. Dnes navštěvuje Rolničku denně více než 80 dětí i dospělých s postižením z celého Táborska.

Rolnička sídlí v jihočeské Soběslavi na dvou místech – v Mrázkově ulici, kde je centrum denních služeb pro děti a mladistvé, dobrovolnické centrum a speciální školy a v Bezděkově ulici, kde naleznete chráněnou dílnu, čajovnu – kavárnu Rolnička, centrum denních služeb pro dospělé a sociálně terapeutickou dílnu. Ve stejné ulici provozujeme v běžné zástavbě města chráněné bydlení pro šest dospělých osob ve dvou bytech, jednom vlastním a jednom dlouhodobě pronajatém. V září 2013 Rolnička otevřela pobočku v Táboře. V bývalé 8. Základní škole na Sídlišti nad Lužnicí je sociálně-terapeutická dílna a praktická třída speciálních škol, na sídlišti provozujeme další dva chráněné byty dlouhodobě pronajaté od města Tábor. Důležitou součástí činnosti Rolničky je denní doprava klientů do Rolničky a zpět vlastními mikrobusy, která umožňuje využívat její služby i dětem a dospělým bydlících v obcích špatně dostupných hromadnou dopravou.