Sparta - Miroslav Matušovič


producent: A. C. Sparta Praha
vedoucí projektu: David Rýc
scénář, režie, kamera: Marek Tichý
zvuk: Lukáš Martina
mix zvuku: Vladimír Chrastil
střih: Jan Novák
produkce: Ludvík Mareček
druhý kameraman: Oldřich Straka
asistent produkce: Lukáš Karvánek

© A. C. Sparta Praha, Óčko 2005

Pilotní díl seriálu desetiminutových dokumentů o hráčích prvoligového klubu Sparta Praha

Rychlonohý ofenzivní hráč začal rozvíjet svou nadějnou kariéru v Ostravě, z jejíž mládežnické líhně pochází. V sezoně 2003/2004 velkou měrou přispěl k nečekanému titulu mistra republiky Baníku Ostrava a byl i blízko účasti na mistrovství Evropy 2004. Do Portugalska nakonec neodjel, ale naděje vrátit se do národního týmu se nevzdal a byl to jeden z důvodů jeho zimního přestup do Sparty. Tam si začal rychle budovat pozici na levé straně zálohy, i když u diváků si důvěru chvíli hledal. Pro novou sezonu s ním trenér Hřebík ale počítá spíše do útočné formace, kde se hbitý fotbalista cítí lépe.

Po svém příchodu do Prahy řešil problém s fanoušky, kteří mu vyčítali jeho minulost - ono přijít z Baníku Ostava je jako přijít ze Slavie - nesmiřitelná rivalita. Maty navíc v minulosti při jednom z utkání, kdy hrál za Baník, ukázal v emocích letenským fanouškům jedno z neslušných gest, za což při příchodu do Sparty dost pykal. Fanoušci na něj při prvním domácím utkání při každém kontaktu s míčem bučeli. Maty (jak jej všichni přezdívají) pak udělal na české poměry nevídanou věc: po zápase v Č.Budějovicích se šel usmířit s našim "kotlem", omluvil se jim a oni jeho omluvu přijali. V příštím zápase doma s Libercem vstřelil branku, čímž si je definitivně získal na svou stranu.

Zajímavý je i kontrast jeho dětství/fotbalových začátků a současnosti - pochází z poměrně chudé rodiny ze severu Moravy, v kombinaci se svojí vůlí, talentem a štěstěnou se dostal u nás v Čechách do nejvyšších fotbalových sfér a míří ještě výš (do ciziny). Přesto všechno se domů poměrně často vrací, dá se říct, že vyloženě netrpí hvězdnými manýry a nezapomíná, kde jsou jeho kořeny.