(TICHÝ, Marek. Panasonic AG-HVX200 : DVCPRO HD kamera se záznamem na paměťovou kartu P2. Pixel, 2008, 133, 28-29.)

Panasonic AG-HVX200
 DVCPRO HD kamera se záznamem na paměťovou kartu P2

Srovnání DVCPRO HD a HDV
Mezi DVCPRO HD a HDV existuje řada rozdílů. Při kompresi DVCPRO HD je každý obrázek komprimován, nahrán a editován samostatně, kdežto HDV používá kompresi s GOP, kde jsou kromě klíčových snímků přítomny i snímky, které nenesou plnou obrazovou informaci. To způsobuje, že se HDV obtížněji stříhá a je nutný vyšší výkon počítače. DVCPRO HD používá barevné vzorkování 4:2:2, proto je vhodnější například pro klíčování než HDV, které vzorkuje 4:2:0. Datový tok u DVCPRO HD je 100 Mb/s, u HDV 25 nebo 19 Mb/s. Rozdíl je i v záznamu zvuku - DVCPRO HD má 4 až 8 nezávislých kanálů nekomprimovaného zvuku, zatímco HDV používá zvuk komprimovaný.

Co je P2?
P2 je technologie záznamu videa DVCPRO, DVCPRO50 a DVCPRO HD včetně metadat na P2 paměťové karty. Karta P2, vyráběná v kapacitách 16 a 32 GB, je záznamové médium velikosti karty PCMCIA, které obsahuje čtveřici paměťových karet SD. Výhodou technologie jsou mechanické vlastnosti záznamového média - nízká hmotnost a rozměry, vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, vysoký počet záznamových cyklů (až 100 000), velký rozsah provozních teplot (-25 °C až +60 °C) a nepřítomnost klasických záznamových hlav, které jsou u kamer s páskovým záznamem nejdražší servisní položkou. Další výhodou je vysoká přenosová rychlost pro ukládání a čtení dat, možnost pracovat s kartami P2 při střihu bez nutnosti nabírání videa do počítače a práce s metadaty (formát MXF), v nichž jsou uloženy základní informace o souborech včetně náhledů v nižším rozlišení.

Rozsah materiálu, který se vejde na kartu P2, závisí na formátu, ve kterém natáčíme. U DV a DVCPRO jsou to 4 minuty na GB, u DVCPRO50 2 minuty na GB a DVCPRO HD (1080/ 25i) jedna minuta na GB. Formát P2 podporují Final Cut Pro, Avid NewsCutter® XP, NewsCutter® Adrenaline FX a S/B Xpress Pro HD, Canopus Edius HD, Adobe Premiere CS3 a další. Pro ostatní systémy existuje konverzní software Raylight, který převádí MXF soubory na standardní AVI soubory.

Kamera Panasonic AG-HVX200
Nejmenší z řady HD kamer Panasonic, kamera AG-HVX200 se světelným širokoúhlým zoomem Leica Dicomar (32,5 - 423, vztaženo ke kinofilmu) s optickým stabilizátorem, nahrává video ve formátech DV, DVC PRO (25 Mb/s), DVCPRO50 (50 Mb/s, 4:2:2) a DVCPRO HD 1080i nebo 720p (100 Mb/s, 4:2:2). Záznam je ukládán buď na miniDV kazetu ve formátu DV, nebo na jednu až dvě karty P2 ve výše uvedených formátech.

Panasonic AG-HVX200
Cena: 129 990,- Kč (bez DPH)
Výrobce: Panasonic
Zapůjčil: PanaSys s.r.o.

Technická specifikace
Čipy: 3 CCD 1/3“
Objektiv: LEICA DICOMAR s optickým stabilizátorem obrazu, 13x zoom
Ostření: auto/ manuální
Clona: od 1,6
ND filtr: 1/8, 1/64
Průměr přídavných filtrů: 82 mm
Zisk: 0/+3/+6/+9/+12/+18 dB
Obrazová frekvence: 12,18, 20, 23, 25, 27, 30, 32, 36, 48, 50 obr./s
Záznam: DCVPRO HD, DVCPRO 50, DVCPRO, DV
Formát obrazu: 1080/50i, 25p; 720/50p, 25p; 720/25p; 576/50i, 25p
Audio: PCM 48 kHz/16bitů 4 kanály (DVCPRO HD/DVCPRO 50), 2 nebo 4 kanály (DVCPRO/DV)
Kapacita 32GB karty: DVCPRO HD 1080/50i - 32 minut, DVCPRO HD 720/25p - 64 minut
Konektory: kompozitní in/out, S- video in/out, komponentní out, mikrofonní 2x canon, audio in/out 2x cinch, vestavěný mikrofon, napájení 7,9 V, sluchátkový výstup, IEEE 1394, USB 2.0
Spotřeba: 11,6 W – 14 W
Hmotnost: 2,4 kg
Kromě klasických snímkových frekvencí 25i/p a 50i/p můžeme k natáčení zrychlených či zpomalených záběrů vybrat jednu z dalších přednastavených frekvencí v rozmezí 12 - 50 obr./s (720p/12, 18, 20, 22, 24, 26, 30, 32, 36, 48, 60).

Tři čipy velikosti 1/3“ mají poměr stran 16:9 a rozlišení 540 x 960. Efektivní rozlišení čipů je 1440 x 810 px. Výstup CCD systému je analogový 1080/ 50p, signál je dále konvertován do všech dalších formátů, používaných touto kamerou.


K nastavení gama křivky slouží dva předvolené sety - CineGammaTM pro nastavení charakteru filmového materiálu a NewsGamma pro zachování obrazových dat potlačením přeexpozice v bílé.

Zvuk je pro formát DVCPRO HD a DVCPRO čtyřkanálový (PCM 48 kHz, 16 bitů) a pro DVCPRO a DV dvoukanálový (nebo čtyřkanálový 32 kHz). Samozřejmostí jsou profesionální zvukové vstupy canon.

Kamera dále disponuje množstvím obrazových vstupů a výstupů - kompozitní, S- video komponentní a konektory FireWire a USB na propojení s počítačem.

Hodnocení
Po důkladném prozkoumání kamery musím říci, že má mnoho kladů i záporů, ostatně jak je tomu vždy u kamer za „rozumnou“ cenu. Nejdříve krátké zamyšlení nad formátem P2. Záznam DVCPRO HD je kvalitnější než HDV díky čtyřnásobnému datovému toku, lepšímu barevnému vzorkování a záznamu v plnohodnotných snímcích. HDV je oproti tomu daleko rozšířenější a přes nižší kvalitu umožňuje například záznam na snadno dostupné miniDV kazety. Karty P2 mají formát PCMCIA a po zasunutí do notebooku se dá s daty ihned pracovat, bohužel mnoho moderních notebooků začíná používat kartu ExpressCard, která má jiný formát. V současnosti jsou karty P2 poměrně drahé, ale jejich cena bude klesat, tak jako klesají ceny jiných paměťových karet. Pokud se k nabírání dat používá kamera propojená s počítačem USB kabelem, je nutné správně nastavit export v menu kamery v režimu rekordéru, nikoliv playeru. To může uživatele zmást - já sám jsem na to přišel až po důkladném prostudování manuálu.

Kamera je příliš malá na to, aby se při natáčení bez stativu dala opřít o rameno a tuto vlastnost nenahradí žádné přídavné prsní a ramenní držáky, které lze dokoupit dodatečně u výrobců kamerového příslušenství. Na druhou stranu je zase příliš velká a těžká na natáčení z ruky. Abych řekl pravdu, to bych viděl jako její největší handicap, který je nepochybně způsoben tím, že kamera má kromě dvou slotů na karty P2 i kazetovou mechaniku. Hledáček je opět úplnou katastrofou, ale to u kamer této velikosti není žádnou výjimkou a setkáváme se s tím i u jiných výrobců. Vzhledem k protáčivému ostření na objektivu a miniaturnímu kolečku clony se tato kamera nehodí na žádné akčnější natáčení. Chce to zaostřit si hezky v klidu při najetém zoomu a teprve potom natáčet. Ale abych nekritizoval Panasonic, stejně špatné ovládací prvky a hledáčky mají i kamery Sony, JVC, Canon atd. Je vidět, že cenový limit se zkrátka nedá obejít. Alespoň, že clona není skoková, ale plynulá. Pokud používám kameru tohoto typu při natáčení, obvykle mám vypnuté automatické ostření a když si nejsem jistý ostrostí, namáčknu tlačítko autofocus. Na rozdíl od jiných kamer zde autofocus ostří pomalu a jeho užití je proto diskutabilní.

Obrovským plusem je naopak použitý objektiv. Leica se opět vytáhla a sklo kreslí tak báječně, že je to až neuvěřitelné. Při natáčení si toho nevšimnete, protože nevidíte nic ostře, ale po natažení materiálu do počítače a puštění na monitoru s vysokým rozlišením zajásáte. Spolu s kvalitou formátu DVCPRO HD by mohla být kamera AG-HVX 200 vhodná pro natáčení umělečtějších projektů.

Kamera působí bytelně, což se bohužel týká i ovládacích tlačítek, u nichž si nikdy nejste jisti, zda už jsou zmáčknutá nebo ne a musíte často použít větší sílu. Umístění tlačítek gain a nastavení bílé odpovídá běžným standardům, tlačítka na ovládání menu jsou vůči displeji natočena o devadesát stupňů a proto se stává, že když si myslíte, že mačkáte šipku dolů, mačkáte ve skutečnosti šipku doleva. Jinak je orientace v menu intuitivní, až na výše zmíněný export.

Možnost natáčení různou frekvencí není obvyklá a jiné kamery, které to umějí, jsou podstatně dražší. Pokud vám stačí mít záznam v HD kvalitě dvakrát zpomalený nebo dvakrát zrychlený, nemusíte si půjčovat ani kupovat drahé zařízení. Tedy další plus.

Kamera nahrává soubory ve formátu MXF, což je video + metadata. Ta slouží k dokonalému popisu natočených záběrů a spolu s náhledy v nižší kvalitě se výborně hodí pro archivaci materiálu. Pokud váš systém neumí zpracovat P2 soubory, musíte video exportovat do AVI a o metadata přijdete. Proto zde více než jinde platí, že postprodukci musíte mít předem pečlivě promyšlenou.

Co říci na závěr? Kamera je těžká do ruky, hledáček má nízké rozlišení, špatně se ostří a cloní. Naproti tomu kvalita obrazu je výtečná, měnitelná frekvence rozšiřuje možnosti natáčení, zvuk je kvalitní nekomprimovaný, záznam na paměťové médium zrychluje postprodukci, možnost práce s metadaty usnadňuje archivaci. Je tedy na vás, které vlastnosti kamery jsou pro vás důležitější a zda uvěříte, že moderní a kvalitní formát DVCPRO HD má u nás budoucnost.

Marek Tichý