(TICHÝ, Marek. JVC GY-HD251E : Profesionální HDV kamera za rozumnou cenu. Pixel, 2007, 131, 28-29.)

JVC GY-HD251E
Profesionální HDV kamera za rozumnou cenu

V průběhu pouhých několika let došlo k radikální změně v technologii profesionálního záznamu obrazu. Analogový videozáznam i záznam na filmový negativ je pomalu nahrazován digitálním videem. S rozvojem televizního vysílání v HD rozlišení se objevilo několik nových formátů HD záznamu, lišících se rozlišením, kompresí, barevným vzorkováním a samozřejmě také cenou kamer a postprodukčních řetězců. Drahé HDCAM kamery mají největší uplatnění při výrobě reklam a celovečerních filmů, levnější XDCAM a HDV kamery se používají především při natáčení pořadů pro HDTV. Protože ne každá filmová produkce má hollywoodský rozpočet, mohou se HDV kamery uplatnit i při tvorbě náročnějších projektů. Tyto kamery by se daly rozdělit na profesionální- s klasickým umístěním konektorů, ovládacích prvků a kvalitními výměnnými objektivy a poloprofesionální- malé kamerky s pevně zabudovaným objektivem, menším čipem a dalšími problematickými prvky. Pro hodnocení jsem vybral několik nejvyšších modelů renomovaných výrobců: Canon, JVC, Panasonic a Sony. Dnes se seznámíme s prvním modelem- kamerou JVC GY- HD 251E. Předtím, než se pustím do hodnocení, zopakoval bych pro snazší orientaci několik základních pojmů.

Prokládání obrazu
Zatímco videokamery, používající rozlišení PAL, nahrávají záznam s prokládaným snímkováním, u záznamu s HD rozlišením si můžete vybrat mezi snímky prokládanými (interlaced, označujeme písmenem „i“) a neprokládanými (progressive, označujeme písmenem „p“).

V prokládaném módu je vertikální rozlišení redukováno až o 30 procent, aby se předešlo kmitání mezi řádky. Tento problém nenastane při nahrávání v neprokládaném módu. Obrázky, nahrané neprokládaně, nabízejí také vyšší rozlišení u pohybujících se objektů, protože celý obraz je nahrán najednou. To jsou dva hlavní důvody, proč jsou obrázky, nahrané neprokládaně podstatně ostřejší, než prokládané. Prokládaného obrazu se používá u klasických televizních monitorů, LCD displeje i plazmové obrazovky zobrazují neprokládaný obraz. Předpokládá se, že s ústupem klasických obrazovek začnou převažovat neprokládané formy záznamu.

JVC GY-HD251E
Cena: 268 908,- Kč (bez DPH)
Výrobce: JVC
Zapůjčil: Disk Systems s.r.o.

Technická specifikace
Velikost čipů: 1/3"
Rozlišení čipů: 1280 x 720
Uchycení objektivu: 1/3" bajonet
Záznam: DV a HDV
Přehrávání: DV, DVCAM, HDV
Formát záznamu: 576/50i, 576/ 25p, 720/ 24p, 25p, 30p, 50p, 60p, 1080/ 50i (pouze z SDI výstupu, ne záznam na pásek)
Konektory:
-2 audio vstupy (canon)
-video kompozitní výstup (cinch)
-video komponentní výstup (BNC)
-IEEE 1394 šestipinový
-studiový
-12V napájení ze zdroje
-na dálkové ostření a transfokaci
-genlock a kompozitní video vstup
-TC výstup
-HD/ SD- SDI výstup
-2x sluchátkový výstup
Hledáček: barevný, přepínatelný na černobílý, LCD displej
Hmotnost: 3,8 kg včetně baterie a objektivu

Obrazová frekvence
udává počet snímků za sekundu. Evropský televizní standard PAL má frekvenci 25 snímků za sekundu (rozdělených na 50 půlsnímků), ve filmu se používá frekvence 24p (24 neprokládaných snímků). Některé HD kamery proto nabízejí různé frekvence snímání prokládaného i neprokládaného obrazu, aby byl výsledek použitelný pro televizní vysílání i pro přepis na filmový negativ.

Rozlišení obrazu
je dáno součinem pixelů ve vertikálním a horizontálním směru. Pal rozlišení je 720 x 576 (576i), HD 720 x 1280 (720p), full HD 1920 x 1080 (1080i, 1080p). Ve filmové postprodukci se používají rozlišení vyšší- 2K (1556 x 2048), 4K (3112 x 4096) a 5K (2500 x 5000).

HDV
formát je kombinací HD a celosvětově rozšířené DV technologie. Video s vysokým rozlišením je nahráváno v kompresi MPEG2 na klasickou DV kazetu. Rozlišení obrazu je buď 1280 x 720 (720/25p, 720/50p), pak mluvíme o HDV1, nebo 1440 x 1080 (1080/50i), potom se jedná o HDV-2. Datový tok HDV- 1 je 19 Mbit/ s a HDV- 2 25 Mbit/ s.

ProHD
není nový standard, ale koncept firmy JVC, zahrnující HDV techniku, která se vyznačuje profesionálními prvky. Např. u kamer se jedná o výměnné objektivy, ruční ostření, transfokaci a clonění, umístění ovládacích prvků shodné s dražšími profesionálními kamerami apod. ProHD kamery také mohou zaznamenat obraz 720p frekvení 24 obr./ s.

K dalším HD formátům patří DVCPRO HD firmy Panasonic, XDCAM HD, HDCAM a HDCAM SR firmy Sony. Ve srovnání s HDV mají podstatně vyšší kvalitu obrazu.

A nyní zpět ke kameře JVC GY- HD251E., kterou na posouzení zapůjčila firma Disk Multimedia, s.r.o. Jedná se o tříčipovou kameru ProHD, která snese srovnání s dražšími profesionálními kamerami. Na této kameře se dá najít jen velmi málo nedostatků, klady rozhodně převažují.

Ergonomie
Jako profesionální kameraman mohu potvrdit, že i kamery, o nichž výrobci tvrdí, že jsou profesionální nebo poloprofesionální (např. Canon XL H1, Sony HVR V1E), mají tvar nevhodný k nošení kamery na rameni a katastrofální rozmístění ovládacích prvků, což je činí pro delší natáčení téměř nepoužitelné. Nevím, nakolik je to úmysl výrobce, aby donutil produkce pronajímat a kupovat mnohem dražší opravdu profesionální kamery, nebo je to dáno genezí těchto kamer, které vznikly na základě ryze amatérských produktů. Já bych se osobně přiklonil k první variantě, protože výrobci měli mnoho let na vylepšení kamer, které používají filmaři a televizní tvůrci na natáčení nízkorozpočtových projektů.

Řada kamer PROHD firmy JVC naopak zcela respektuje zavedená pravidla v profesionální oblasti. Firma se snaží vyjít vstříc tvůrcům, kteří nesehnali dost poněz na natáčení, televizím s nízkými rozpočty, nezávislým filmařům a dalším, kteří i se i přes nedostatek financí snaží o co nejkvalitnější výsledek. Kamera JVC GY- HD251E není ani příliš lehká, ani těžká, kameraman tedy natočí z ruky dostatečně klidný obraz, perfektně sedí na rameni a je dobře vyvážená. Ostření na výměnném objektivu je manuální, taktéž clona s možností přepnutí na automatiku. Tlačítko spouště, páčka zisku a barevné teploty jsou tam, kde mají být. Pro srovnání vycházím z umístění tlačítek, páček a konektorů u velkých kamer Sony a Panasonic, protože tam léta praxe ověřila, co je správné. I další páčky jsou na svém místě a ovládání celé kamery je intuitivní, jen občas je třeba nahlédnout do podrobného manuálu.

Kamera nabíhá rychle, zasunutí kazety je jednoduché, hledáček je posuvný a s dioptrickou korekcí... A tady je první kámen úrazu. Kamera je vybavena barevným hledáčkem a barevným výklopným LCD displejem. Zatímco LCD displej má poměrně slušné rozlišení 250 000 pixelů a ucházející podání barev, rozlišení hledáčku je nedostatečné. I se zapnutou funkcí focus assist, při které jsou v černobílém obraze hrany zaostřených předmětů barevně zvýrazněny, je v celkových záběrech s krátkým ohniskem zaostření obtížné. Pokud je dostatek času, dá se samozřejmě najet transfokátorem a po zaostření zase odjet na celek, ale při akčnějším natáčení nezbývá kameramanovi, než se spolehnout na hloubku ostrosti a občas pohledem na objektiv odhadnout, co všechno může být v obraze ostré.

Konektory
Většina audio a video konektorů je umístěna na pravé straně kamery vzadu a je jich opravdu dost (viz technická specifikace). Vše je opět zcela profesionální, vyzdvihnul bych zejména SDI výstup pro získání nekomprimovaného videa až do formátu 1080i! A to už je úplně jiná dimenze natáčení. U kamery JVC GY- HD251E je možné synchronizovat TC (tajmkód) s jinou kamerou, kamera se dá použít i jako studiová s ovládáním transfokace a ostření na dálku. Kameru lze napájet z 12V adaptéru, při použití baterií profesionál ocení kompatibilitu s bateriemi Sony BP. Sluchátkové výstupy má kamera dva, i to je jedna z předností této kamery.

Má druhá a poslední výtka naopak směřuje k umístění audio vstupů. Jsou sice typu canon, ale jejich umístění na pravé straně kamery hned za objektivem je trochu nešikovné. Lepší by bylo, jak je zvykem, umístit je na zadní straně kamery pod baterií. Ale to je jen drobný problém.

Nastavení kamery
Páčkami se přepíná zisk a nastavení bílé jako u velké kamery, bílá se nenavažuje páčkou pod objektivem, ale tlačítkem, ale vůbec to nevadí. Úroveň zvuku se nastavuje potenciometry na levé straně kamery, přepínání audio vstupů je napravo pod mikrofonem. Další nastavení se odehrávají v jednoduchém menu, které zakrátko hravě zvládne každý. Lahůdkou je množství obrazových formátů a frekvencí, 720/ 24p jistě ocení nezávislí filmaři. Kromě frekvence a rozlišení můžeme samozřejmě nastavit i další parametry- gammu obrazu, tajmkód a uživatelské bity, úpravu jednotlivých barevných složek, korekci pleťovky, změnu rychlosti závěrky- skokovou nebo plynulou, referenční úroveň zvuku, audio limitr, zobrazování bezpečné zóny v hledáčku a na displeji atd. Pro výčet všech funkcí doporučuji přečíst si manuál, který je ke stažení na stránkách výrobce.

Příslušenství
Doposud jsem hodnocenou kameru chválil a ani při hodnocení bohatého příslušenství nemohu jinak. Lyžina na stativ, širokoúhlá předsádka a širokoúhlý objektiv jsou obvyklým příslušenstvím mnoha jiných kamer, studiový adaptér a redukce na 2/3`` objektivy už tak obvyklé nejsou. Ale z čeho jsem opravdu nadšený, je hardiskový záznam a především redukce na filmové objektivy!

Hardiskový záznam se připevňuje pomocí na tělo kamery a umožňuje nahrávat současně se záznamem na pásku natáčené video a to za použití jednoho z několika možných kodeků. Prodává se ve dvou velikostech- 60a 100GB. Na disky se vejde až 4,5, respektive 7,5 hodin videa v rozlišení 720p. Po natáčení se přes Firewire kabel připojí k počítači a bez zdlouhavého natahování materiálu je zařízení hned připraveno k práci. Cena za tento luxus je bohužel dosti vysoká- 1495 nebo 1895 dolarů.

Redukce na filmové objektivy stojí dokonce přes čtyři tisíce dolarů, tedy téměř tolik, jako samotná kamera, ale pokud chceme dosáhnout filmového vzhledu obrazu, je její funkce nenahraditelná. Nejedná se totiž o pouhou redukci, uvnitř je totiž ještě pohyblivá matnice, na kterou se promítá obraz z objektivu. Spolu se zrnem z matnice a nízkou hloubkou ostrosti, tolik typickou pro filmové záběry je pak výsledný obraz téměř k nerozeznání od obrazu exponovaného na filmový negativ. Tedy snad až na podání vysokých jasů, v tom je zatím film stále nenahraditelný. Ale jinak, prostě luxusní záležitost!

Kvalita obrazu a jeho zpracování
Pro zkušební natáčení jsem zvolil formát 720/ 50p. Při frekvenci 25p bylo totiž ve švencích patrné typické „filmové“ trhání a teprve při vyšší frekvenci vnímaly oči pohyb jako zcela plynulý. Kvalita obrazu ve vysokém rozlišení překonala mé očekávání. Nenaplnily se ani obavy z podání vyšších jasů- obloha, která v hledáčku působila přepáleně, byla na monitoru počítače pěkně prokreslená. Při použití filmové předsádky se ukázalo, že zrno a malá hloubka ostrosti velmi přiblíží video filmovému vzhledu. Škoda jen, že cena za tento efekt je tak vysoká.

Natočený materiál můžeme nabrat do počítače v nativním MPEG2 formátu. Pro zpracování takového videa pak potřebujeme velmi výkonný počítač a při práci s více vrstvami pak víc čekáme, než pracujeme. Druhou možností je použití avi kodeku Cineform AspectHD- po natažení se materiál automaticky přepočítá do avi souboru. Trvá to sice poměrně dlouho, ale rychlost střihu je pak jen o trochu pomalejší, než práce s DV. A to myslím stojí za to. Pro náročnější obrazovou postprodukci můžeme samozřejmě použít SDI HD výstup na kameře a nahrát přímo do počítače vybaveného vhodnou kartou video jako nekomprimované, ale tato metoda je pro běžnou práci až příliš dobrá.

Celkové hodnocení
Nedostatkem této kamery je hledáček s nízkým rozlišením. Doporučoval bych vybavit kameru profesionálním černobílým hledáčkem, její výslednou cenu by to nemělo příliš ovlivnit a mohla by pak směle konkurovat mnohem dražším kamerám. Jinak dělá koncepce PROHD čest svému jménu. Kamera JVC GY- HD251E nabízí za slušnou cenu 320 000,- Kč včetně DPH jednoduché a praktické ovládání, velmi kvalitní obraz a především bohaté příslušenství. Je vhodná nejen pro menší televize, ale i pro filmové produkce pro natáčení videoklipů, reklam a filmů s nižším rozpočtem.

Marek Tichý